Rozmýšlíte se o své další práci? Samozřejmě každý má jiné nároky a záleží i na oboru, ve kterém máte vzdělání a praxi. Možná však zrovna přemýšlíte, jestli je lepší pracovat ve státním či soukromém sektoru.

Práce ve státním sektoru a plat

Práce ve státním sektoru se v mnohých ohledech liší od práce v soukromé sféře. Jedním z hlavních rozdílů je, že plat je stanovený podle tabulek. Zaměstnanec tak dostává mzdu podle platového zařazení.

A jak vypadají platové tabulky státních zaměstnanců? Jsou rozdělené na konkrétní pracovní pozice a k nim je přiřazená třída a výše mzdy.

Pokud se chcete nechat zaměstnat ve státním sektoru, snadno si rychle zjistíte vaše finanční zařazení. Tabulky jsou veřejně dostupné na internetu. Plat ve veřejném sektoru je zpravidla nižší, ale je stabilnější. Častěji na rozdíl od soukromého sektoru získáte pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Někomu nevyhovuje platově soukromý ani státní sektor v ČR. V tom případě může hledat lépe placená místa v zahraničí, například práce v Bavorsku.

Porovnání práce ve státním a soukromém sektoru

A je tedy lepší dostávat plat podle platových tabulek, tj. pracovat ve státním sektoru, nebo se více vyplatí rozhlédnout se v soukromém sektoru? Pevně stanovený plat není jediné kritérium, které byste při výběru jedné z variant měly brát k dispozici.

Soukromý sektor vám dává více prostoru pro seberealizaci, můžete si najít skutečně lukrativní práci, ve které budete stoupat po kariérním žebříčku, ale také je větší riziko, že firma zkrachuje, či vás z nějakého důvodu vyhodí.

Práce ve státním sektoru je také méně náročná čas. Zpravidla nejsou vyžadované přesčasy a není kladen takový tlak na zaměstnance jako v soukromé sféře.

Každému vyhovuje něco jiného a tak někteří upřednostňují státní sektor, jiní nedají dopustit na práci v soukromé firmě. Záleží na tom, jestli chcete spíše jistotu, nebo si budovat kariéru v progresivní společnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *