Hypotéku by jste si měly důkladně spočítat, ještě před tím než si jí vezmete. Měly by jste si také dopředu spočítat, jestli budete mít na splácení hypotéky.

Sestavte si finanční plán

Hypotéka je velké životní rozhodnutí a před tím, než si vezmete hypotéku by jste si měly udělat finanční plán. Vemte papír a tužku a deme na to. Na jednu stránku papíru sepište vaše měsíční příjmy. Příjmy vypisujte po jednotlivých položkách. Na druhou stranu pak budete sepisovat jednotlivé měsční výdaje. Opět po jednotlivých položkách. U výdajů to bude potřebovat měsíční sledování.

Poté od příjmů odečtete výdaje a hned vidíte jak na tom jste. Podle toho, kolik vám zbývá můžete zvolit výši splátky hypotéky.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Spočítání samotné hypotéky

Samotnou hypotéku si můžete spočítat pomocí různých kalkulátorů, které na svých webových stránkách mají hypoteční banky. Stačí zadat vstupní údaje a pak vám to samo vše vypočítá. Dozvíte se přibližnou měsíční splátku, přibližný roční úrok, kolik přesně přeplatíte a jak vysoké bude RPSN (roční procentní sazba nákladů).

Jak zvolit výši splátky hypotéky

Výše splátky hypotéky by měla být určena takovým způsobem, aby jste nejely nadoraz. Pak by stačilo snížení příjmů a už by jste nemohly hypotéku splácet. Proto je nutné si tam nechat určitou rezervu a v žádném případě to nesmí být nadoraz. To si pak hypotéku raději vůbec neberte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *