Floatová hypotéka není na našem trhu úplnou samozřejmostí. Pro mnoho lidí představuje pojem zcela neznámý, a dlužno dodat, že dnes floatovou hypotéku nabízí asi desítka bank. Podívejte se, co je floatová hypotéka, jak to celé v praxi funguje, a kdy je výhodná.
Co je floatová hypotéka?
Floatová neboli variabilní hypotéka je hypotéka s pohyblivou úrokovou sazbou, jejíchž výše se mění podle aktuální situace na trhu, přičemž sazba je stanovena podle ČNB. Celé to funguje tak, že si banka půjčí prostředky za dohodnutý úrok (PRIBOR) od České národní banky, a k tomuto získanému úroku si přisadí svoji vlastní marži.
Jedná se tedy v podstatě o pravý opak fixní úrokové sazby (myšleno v daném období fixace hypotéky). Ale aby to nebylo tak jednoduché, v některých případech vám může banka u floatové hypotéky také nabídnout po určité období neměnnou úrokovou sazbu (nebo dokonce po celou dobu splácení hypotéky).
Podstatou floatové hypotéky je ale variabilní úroková sazba. Na rozdíl od běžného hypotečního úvěru, kdy se zajímáme o období fixní úrokové sazby, nás u floatové hypotéky tedy zajímá plovoucí úrok, na kterém lze při poklesu sazby vydělat.
Pro koho je floatová hypotéka vhodná?
Floatovou hypotéku nebudou vyhledávat zájemci, kteří sází na jistotu neměnných úroků. Tento typ úvěru vám umožňuje zase něco jiného: floatovou hypotéku je možné s lehkou nadsázkou označit za finanční produkt pro odvážné, navíc banky si v případě poskytování floatové hypotéky určují vlastní pravidla. Zkrátka je určena pro ty zájemce, kteří vyhlížejí poklesy úrokových sazeb, ale nebojí se ani možných vzestupů.
Floatová hypotéka je tedy ideální produkt pro všechny, kteří rádi riskují, anebo mají přehled o finanční situaci na trhu, kdy je zejména velmi důležité umět vývoj úroků předvídat. Pokud vám toto umění není cizí a zároveň máte kousek toho příslovečného štěstíčka, s floatovou hypotékou můžete ušetřit.
Je lepší fixní nebo variabilní úroková sazba?
Pokud budeme vycházet z aktuálních údajů roku 2013 a vezmeme v úvahu, že ČNB poměrně výrazně snížila základní úrokové sazby, další pokles PRIBOR nelze předpokládat. Navíc u fixních sazeb došlo také k poklesu, takže rozdíl mezi fixní a variabilní úrokovou sazbou se pomale, ale jistě stírá.
Při posuzování výhodnosti floatu je třeba vždy vycházet ze situace na finančním trhu a z aktuálního nastavení základní úrokové sazby České národní banky. V současné době již není floatová hypotéka natolik atraktivní. Konzervativní zájemce o hypotéku se pravděpodobně rozhodne pro pevnou úrokovou sazbu s fixací (zřejmě na 3 roky). Nicméně pro finančně gramotné zájemce, kteří dokáží na finanční trh pružně reagovat a případně přejít na fixní sazbu, může být floatová hypotéka stále zajímavá.
Další články z rubriky
- Výpočet splátek hypotéky
- Nejlepší hypotéka na trhu
- Pojištění schopnosti splácet hypotéku
- Bankovní hypotéka bez registru
- Hypotéka na rekonstrukci
- Žádost o hypotéku
- Prodej bytu s hypotékou
- Zprostředkování hypoték
- Hypotéka pro mladé
- Rozvod a hypotéka
- Hypotéka bez poplatku
- Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky
- Dostanu hypotéku?
- Floatová hypotéka
- Srovnání, porovnání hypotečních úvěrů
- Další články z rubriky 'Hypoteční úvěr' »