Hypoteční úvěr lze získat na nákup, výstavbu i na rekonstrukci nemovitosti. Přestože se jedná zdánlivě o velmi podobnou situaci, hypotéka na rekonstrukci má svoje specifika.

Hypotéka v případě rekonstrukce

Čerpání hypotéky může být obecně provedeno jako jednorázové nebo postupné. Jednorázové čerpání se týká obvykle koupi nemovitosti (nebo neúčelového úvěru), ale v případě hypotéky na rekonstrukci se jedná o postupné čerpání úvěru. Ve smlouvě o úvěru jsou obvykle uvedeny orientační termíny čerpání a konečný termín pro dočerpání úvěru, ale nemusí to být pravidlem.

Hypoteční úvěr do 70 % ceny nemovitosti stačí

Hypotéka na rekonstrukci nebo na investice do nového bydlení je specifická tím, že výše hypotečního úvěru je obvykle omezena hodnotou nemovitosti. Úvěr je poskytován do maximální výše 70-80 % hodnoty této nemovitosti, ale to není žádná překážka. Doba splácení tohoto typu hypotečního úvěru je obvykle v rozmezí 5 – 40 let a úrok je zhruba okolo 5 %.

Výhody hypotéky na rekonstrukci

Díky hypotéce na rekonstrukci nemusíte šetřit a rekonstrukci vaší nemovitosti můžete zafinancovat snadno a rychle. Hypoteční úvěr na rekonstrukci nabízí řadu výhod:

  • nízké úrokové sazby,
  • možnost rozložení splátek na dobu až 40 let,
  • možnost snížení měsíčních splátek hypotéky podle vašich finančních možností,
  • za hypotéku na rekonstrukci můžete ručit právě rekonstruovanou nemovitostí.

Je obvyklé, že o hypotéku pro účely rekonstrukce je možné žádat na nemovitosti ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Jak lze hypotéku na rekonstrukci využít?

Často se zájemci domnívají, že hypotékou na rekonstrukci nebo modernizaci mohou financovat pouze stavební práce, které jsou prováděné dodavatelsky. Ale to je omyl, tento hypoteční úvěr je určen i pro „zlaté české ručičky“, tedy jedná se o hypoteční úvěr pro rekonstrukční práce prováděné svépomocí.

Pokud rekonstrukci provádíte dodavatelsky, např. na základě smlouvy o dílo se souhrnným rozpočtem prací, můžete ji čerpat jednorázově nebo postupně. I pokud je rekonstrukce prováděná svépomocí, čerpání hypotéky může probíhat jednorázově nebo v tranších, a to na základě doložených aktualizací odhadu zástavní nemovitosti. Pokud plánujte rozsáhlou rekonstrukci, banka může vyžadovat ohlášku stavebních úprav nebo stavební povolení s nabytím právní moci a projekt stavby s razítkem stavebního úřadu.

Hypotéka bez dokládání faktur

Během rekonstrukce (nebo stavby) bylo v minulosti naprosto běžné, že při čerpání hypotéky jste museli neustále uschovávat a předkládat doklady. Možná ani netušíte, že banky nabízejí finanční produkt nazvaný hypotéka na rekonstrukci bez dokládání faktur a dokladů. U této hypotéky již tedy nemusíte dokládat každý jednotlivý výdaj, faktury či paragony. A příjemné je, že tento typ hypotéky na rekonstrukci obvykle není o mnoho dražší. Pokud tedy na rekonstrukci nemáte jediného dodavatele práce, tento hypoteční úvěr je pro vás naprosto ideální.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *