Možná máte v současnosti nadstandardní příjmy a se splácením hypotéky rozhodně nemáte žádný problém. Ale jste si opravdu jisti, že se tato příznivá situace nemůže v budoucnu změnit? Pojištění schopnosti splácet hypotéku by mělo zajímat i vás.

Vyplatí se pojištění schopnosti splácet hypotéku?

Pokud si budete u banky vyřizovat hypotéku, určitě vám doporučí také pojištění proti platební neschopnosti. Každá banka bez výjimky vám bude tvrdit, že pojištění splácet hypotéku je určeno pro krytí celé řady rizik, jako například pojištění při dlouhodobé nemoci, úmrtí nebo v případě ztráty zaměstnání. Slibují, že v takových případech splátky hradí pojišťovna, ale jaká je cena za pojištění schopnosti splácet hypotéku? Mnohdy poměrně vysoká, ale…

Jaká rizika kryje pojištění schopnosti splácet hypotéku?

Vzhledem k tomu, jaká situace v ČR panuje, nejčastější příčinou neschopnosti splácet hypotéku je ztráta zaměstnání, která představuje pro rodinu obvykle značné finanční problémy i bez půjčky. Na druhém místě je pak dlouhodobá pracovní neschopnost, ať už se jedná o nemoc či úraz. Pojištění schopnosti splácet hypotéku kryje i další rizika jako trvalá invalidita, nemoc (zde musíte být zaměstnáni na dobu neurčitou nejméně po dobu 12 měsíců) a samozřejmě i případ úmrtí. Pojištění je nabízeno v mnoha variantách a cenových rozpětích, kdy tento žebříček končí pojištěním kryjící veškerá rizika.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Je pojištění schopnosti splácet hypotéku povinné?

Co se týká úvěrů obecně, je pravidlem uzavřít pojištění v okamžiku podpisu úvěru, a to z prostého důvodu – dodatečné uzavření pojištění proti platební neschopnosti obvykle není možné. V případě hypotéky je situace trochu jiná. Ani zde sice není povinné, ale uzavřít pojištění schopnosti splácet hypotéku je možné i dodatečně, a to obvykle do šesti měsíců od podpisu hypoteční smlouvy.

Pojištění schopnosti splácet sníží hypoteční úvěr

Protože banky samozřejmě u poskytování úvěrů sází na jistotu, snaží se klienty přesvědčit, aby se pro uzavření pojištění schopnosti splácet hypotéku rozhodli. Protože nikoho nemohou nutit, mnohé banky nabízí při uzavření pojištění schopnosti splácet hypotéku výhody ve formě snížení úroku hypotéky, což může činit až několik desetin procenta.

Kolik pojištění schopnosti splácet hypotéku stojí?

Cena za pojištění schopnosti splácet hypotéku se liší podle varianty pojištění, výše úvěru a délky splácení. Každopádně, cena za pojištění se i jednotlivých bank velmi liší. U pojištění splácet hypotéku proti všem rizikům můžete zaplatit částku do 100 Kč, ale u jiné banky zaplatíte za totéž i téměř 300 Kč, takže rozdíl při 5-ti letém splácení hypotéky může činit i 10 000 Kč.

Pokud se podíváme na počet zadlužených domácností v ČR, které mají problém úvěr splácet (nejen hypoteční), pojištění schopnosti splácet hypotéku určitě stojí za úvahu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *