Rozhodli jste se změnit bydlení a chcete prodat byt, který je zatížený hypotékou? Přečtěte si užitečné rady.

Jak prodat byt s hypotékou

Pokud chcete z jakéhokoliv důvodu prodat byt, na který splácíte hypoteční úvěr, nebude to možná snadné, ale nikoliv nemožné, variant je dokonce několik:

Předčasné uhrazení hypotéky

Nejjednodušší možnost (a pro kupujícího zajímavější) představuje předčasné uhrazení hypotéky a prodej bytu nezatíženého dluhem, ale to bývá obvykle nad reálné finanční možnosti. Předčasné uhrazení hypotéky totiž způsobí změnu úrokové sazby a dále musíte počítat s tím, že banka bude za předčasné splacení úvěru požadovat zaplacení penále. V praxi kupující uhradí dohodnutou částku, a vy jako prodávající uhradíte bance zbytek dluhu, čímž zástavní právo ve prospěch banky zanikne.

Převzetí stávající hypotéky kupujícím

Předně je třeba vědět, že prodej bytu zatíženého hypotékou je reálný pouze v případě, že převedení dluhu na kupujícího banka odsouhlasí. Tento souhlas neproběhne automaticky, banka totiž bude souhlasit pouze v případě, že nový vlastník bytu prokáže dostatečnou bonitu. Pokud nenastal v tomto bodě problém, z kupní ceny bytu se odečte aktuální výše hypotéky, a tato částka je kupujícím složena u notáře. Následně proběhne přepis bytu v katastru nemovitostí a složená částka je převedena na váš účet. Hypotéka přechází na kupujícího a v této chvíli ji začíná splácet on.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Prodej bytu s hypotékou od jiné banky

Pokud si kupující vezme hypotéku u stejné banky, situace je jednoduchá, protože v podstatě dojde pouze ke změně vlastníka. Ale je možné, že kupující nalezne lepší hypoteční podmínky u jiné banky. Pak je třeba vyřešit problém se zástavou bytu, kdy vznikne dočasné dvojí zástavní právo na jeden byt, které trvá do chvíle, než bude mít banka uzavřenou novou hypoteční smlouvu se zastavením bytu v její prospěch.

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je další způsob, jak byt prodat, ale tento způsob bývá nákladný, navíc se jedná o poměrně zdlouhavé řešení prodeje zastaveného bytu. I v tomto případě bude banka vyžadovat sankce za předčasné splacení hypotéky, případně další poplatky za vyřízení nového úvěru.

Prodej bytu s hypotékou jako převod dlužné částky

Prodej bytu s hypotékou je tedy v podstatě smluvní převod dluhu na kupujícího, kdy je zachováno zástavní právo. Přestože vznikne nová hypoteční smlouva, pro kupujícího je příjemné, že pokud je převod zrealizován v průběhu fixace hypotéky, pro kupujícího úroková sazba hypotéky zůstává zachována.

Nejvýhodnější okamžik pro prodej bytu s hypotékou

Pokud s prodejem bytu až tak nespěcháte, např. prodejem bytu neřešíte aktuální finanční potíže, vyplatí se počkat na nejvýhodnější okamžik. Ten nastává v období skončení fixace úroku hypotéky. V této chvíli je možné hypoteční úvěr splatit předčasně, a to bez vysokých sankčních poplatků. Svoje rozhodnutí ovšem musíte bance písemně oznámit minimálně 30 dní před skončením fixačního období.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *