Rozhodujete se o pořízení hypotéky? Pak vás bude zajímat, jak žádosti o hypotéku banky posuzují, a jaké doklady budete potřebovat. Možná vás překvapí, které faktory schválení žádosti hypotečního úvěru ovlivňují.

Pozor na další výdaje a závazky

Při vyřizování žádosti o hypotéku zajímá banku zejména vaše bonita, tedy to, zda budete schopni hypoteční úvěr splácet. Banku ale zajímají i vaše povinné výdaje, které se od příjmů odečítají. Pokud tedy splácíte další úvěr, může stát, že ačkoli máte poměrně vysoký příjem, díky neuhrazeným stávajícím závazkům na hypotéku nedosáhnete. Od vašeho příjmu mohou být odečteny výdaje typu:

  • splátky čerpané půjčky z kreditní karty,
  • splátky čerpaného úvěru ze stavebního spoření,
  • splátky již existující hypotéky, leasingu či úvěru,
  • čerpání kontokorentu, existuje závazek ručení, pohledávek a další.

Kromě toho banku zajímá také vaše platební morálka, kdy je vaše minulost prověřována v bankovních registrech. I z tohoto důvodu nemusí být vaše žádost o hypotéku zamítnuta.

Žádost o hypotéku pro manžele a spolužadatele

Pokud je zřejmé, že máte jako jednotlivec nedostatečný příjem, může podat žádost o hypotéku jako manželé nebo jako spolužadatelé, tzn. i nesezdaná dvojice (nebo dokonce až 4 žadatelé). Pokud podáváte žádosti o hypotéku jako manželé, oba musíte s úvěrem souhlasit a tento úvěr pak bude spadat do.bezpodílového vlastnictví manželů, ale může také existovat dohoda o zúžení nebo zrušení společného jmění manželů.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Doklady při žádosti o hypoteční úvěr

Záleží na tom , zda se jedná o koupi, rekonstrukci, výstavbu, zástavu nemovitosti a další, obecně ale budete při podání žádosti o hypotéku potřebovat:

Doložení příjmů

Jako zaměstnanci předložíte výplatní pásky potvrzené zaměstnavatelem, potvrzení o průměrném příjmu nebo doložení ostatních příjmů. Jako podnikatelé: živnostenský list (koncese), potvrzení, že nedlužíte SSZ a zdravotní pojišťovně, přiznání k dani z příjmu za poslední dva roky, případně doložení ostatních příjmů, tzn. z pronájmu, z kapitálového majetku a další. Obecně lze říci, že po odečtení všech nutných výdajů (včetně splátky hypotéky) by měl vám, či vaší rodině, zbývat minimálně 1,2 násobek životního minima.

Doklady k nemovitosti

Banku bude zajímat minimálně stavební povolení nebo územní rozhodnutí, výpis z katastru nemovitostí, rozpočet stavby a samozřejmě budete potřebovat ocenění nemovitosti, které musí být provedeno odhadcem, který s touto bankou spolupracuje.

Banka bude chtít k vaší žádosti o hypotéku doložit v podstatě kompletní dokumentaci k nemovitosti a samozřejmě doklady, které prokazující vaši finanční situaci, případně vaší rodiny. Podle typu a účelu hypotéky existuje celá řada vyžadovaných dokumentů, proto můžete banku požádat o jejich soupis, vaše žádost o hypotéku pak bude možné vyřídit mnohem rychleji.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *