Slušný příjem, nízké úrokové sazby hypotéky, dlouhá splatnost, a z toho vyplývající nízké měsíční splátky. To jsou dobré důvody si myslet, že právě vy hypotéku dostanete bez problémů. Pokud ale požadavkům nevyhovíte, může přijít zbytečné zklamání.

Jak zjistit, zda hypotéku dostanu

Uvažujete o podání žádosti o hypotéku a netušíte, zda bude schválena? Říkáte si: „Dostanu hypotéku?“ Nemusíte pouze čekat. Tyto základní informace můžete zjistit poměrně jednoduše.

Konzultace se specialistou na hypotéky

Můžete oslovit specialistu na hypoteční úvěry. To může být zaměstnanec banky, u které o hypotéku žádáte. Ten vám téměř s jistotou řekne, zda hypotéku u jejich banky dostanete, ale tato informace se týká pouze konkrétní banky, přičemž podmínky na tuto hypotéku nemusí být nejvýhodnější. Můžete také oslovit nezávislého hypotečního makléře, který zastupuje více bank. Zde se šance, že hypotéku dostanete, zvyšuje.

Pre-scoringová kalkulačka online

Daleko rychlejší způsob zjištění, zda hypotéku dostanete, je použití pre-scoringové kalkulačky. Tento užitečný nástroj vám sdělí informaci o tom, na jak vysokou hypotéku dosáhnete, tedy zda vám „vaše“ banka poskytne úvěr v potřebné výši. Je nutné zdůraznit, že přestože vám tento nástroj dosažení na hypotéku přislíbí, výsledek nepovažujte za záruku! Tak jako jiné hypoteční kalkulačky online, tak i pre-scoringová kalkulačka pracuje se základními algoritmy, kdy se další scoringové postupy bank v průběhu času upravují. Banka totiž může kdykoliv přidělit vyšší váhu jakémukoliv faktoru, které při posuzování vaší bonity hrají také důležitou roli.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Nejdůležitější faktory pro získání hypotéky

Skutečnost, zda hypotéku skutečně dostanete, záleží i na dalších faktorech, které se berou v úvahu. Zkrátka banku velmi zajímá vaše chování (řekněme umění hospodařit s penězi) v minulosti a z toho může usoudit, jak se budete chovat i v budoucnu. Jedná se zejména o:

 • záznamy v bankovních registrech,
 • váš příjem / příjem domácnosti (myšleno skutečný čistý příjem),
 • počet členů v domácnosti (samostatně žijící osoba/ rodina s dětmi),
 • vaše závazky a další nesplacené dluhy,
 • založené stavební spoření, životní pojištění, další spoření apod.

O tom, zda hypotéku dostanete, rozhodují také parametry hypotéky, zejména:

 • investiční záměr,
 • zástavní hodnota nemovitosti,
 • požadovaná splatnost hypotéky,
 • požadovaná délka splácení hypotéky,
 • aktuální výše úrokových sazeb zvolené hypotéky.
 • podmínky konkrétní banky.

Hypotéku dostanete i jako jednotlivec s nízkým příjmem

V úvahu je třeba brát nejen výši úvěru, ale parametry jako výdaje, tedy uspořádání a počet členů domácnosti, jak ukazuje modelový příklad: jednotlivec s příjmem 30 000 Kč čistého žádá o úvěr do 70 % hodnoty nemovitosti, splatnost 20 let, hypotéka s fixací na 3 roky. Je pravděpodobné, že dostane hypotéku ve výši 3 mil. Kč. Jednotlivec s dítětem ještě dosáhne na cca 2,6 mil. Kč, ale manželé s dítětem do 6 let už dostanou pouze 1,8 mil. Kč.

Ve hře je opravdu mnoho faktorů. Věříme, že odpověď na otázku: „Dostanu hypotéku?“ už nebude překvapivá.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *