Potřebujete zjistit výši měsíční splátky hypotéky včetně poměru úroku a úmoru? Pokud si chcete sjednat hypoteční úvěr, je vhodné si předem určit splátky v takové výši, které váš rodinný rozpočet snadno zvládne.

Z čeho se splátka hypotéky skládá

Pokud si chcete splátku hypotéky správně vypočítat, je třeba nejprve pochopit, z čeho se vlastně skládá. Ve většině případů se jedná o měsíční splátky, jejíchž výši ovlivňují zejména:

  • Úmor úvěru hypotéky – úmorová část je součet všech splátek poskytnuté hypotéky (při postupném splácení hypotéky).
  • Úrok hypotéky – úroková část je úrok za dosud nesplacenou výši úvěru, tedy za období od předchozí splátky. Výši úroku tedy nejen (měsíční) úroková sazba, ale i zbývající výše hypotéky za smluvené období.

Z toho logicky vyplývá, že anuitním splácením hypotéky narůstá úmorová část, a naopak klesá úroková část hypotéky, a proto na začátku splácení hypotéky klesá výše dluhu pomaleji, než ke konci. Současně je dobré si připomenout, že od počátku splácení hypotéky se hradí věřiteli nejprve především úroky.

Tato situace platí, pokud je úvěr splácen anuitním způsobem. Existuje i tzv. degresivní nebo progresivní splácení hypotéky tzn., že velikost splátek buď postupem času klesá nebo naopak roste.

Hypoteční kalkulačka: výpočet hypoteční splátky snadno a rychle

Nejjednodušší způsob výpočtu hypoteční splátky nabízí hypoteční kalkulačka. Vzhledem k mnoha specifickým faktorům sice nelze výši měsíční splátky hypotéky spočítat úplně přesně, ale bezpečně vám napoví, jakou částku byste asi platili ve skutečnosti, tedy jakou výši splátky hypotéky si můžete dovolit. Výhodou hypoteční kalkulačky je nejen rychlost výpočtu, ale i fakt, že umožňuje zcela jednoduše modelovat různé situace.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

K výpočtu splátek hypotéky stačí zadat 3 údaje

  • výše hypotečního úvěru (částku, kterou si chcete půjčit)
  • úroková sazba (úrok, který banka či věřitel nabízí)
  • splatnost hypotéky (kolik let chcete splácet)

Vzorec na výpočet splátky hypotéky

Pokud si chcete použít ruční výpočet splátky hypotéky, můžete použít vzorec:

Vzorec pro výpočet hypotéky

kde platí:

a = anuita (výše měsíční splátky)

D = výše úvěru

r = relativní měsíční úroková sazba

v = diskontní faktor 1/(1+r)

n = počet měsíců splácení hypotéky

Při výpočtu splátky nezapomeňte na možnost fixace úrokové sazby úvěru. To znamená, že po jejím uplynutí je třeba zadat novou úrokovou sazbu, kdy proměnná D představuje pouze nesplacenou část hypotéky, a n představuje zůstatek počtu splátek.

Co vás může při výpočtu splátky hypotéky překvapit

Je třeba si uvědomit, že hypoteční splátky se mohou v průběhu let podstatně změnit. Hypotéka je splácena zaručeně stejnými splátkami (tzv. anuitami) pouze v případě fixace úrokové sazby. Pokud si sjednáte fixaci například na období 5 let, v tomto období bude úroková sazba hypotečního úvěru konstantní, a poté budou splátky vypočítávány podle nové úrokové sazby (podle neuhrazené výše hypotéky). Pokud se tedy nejedná o předčasné splacení hypotéky, platí nové anuity pro další (fixační) období.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *