Společný život nemusí být jen pohádkový. Život přináší mnohá překvapení a situace se může změnit. Pohádka skončila, vy se rozvádíte a máte na krku hypotéku. Co teď?

Čeká vás dohadování o střechu nad hlavou?

Pokud jste si bydlení jako manželé pořídili na hypotéku, mohou nastat jisté potíže, ale pokud máte dostatek informací, hypotéka po rozvodu nemusí být problém. V podstatě máte několik možností.

Hypotéku po rozvodu platíte společně dál

V této situaci se stačí domluvit, v jakém poměru budete splátky hypotéky společně hradit, kdo bude v nemovitosti dál bydlet, a kdo se odstěhuje. V podstatě se nic nemění, snad jediné riziko spočívá v tom, že jeden z manželů časem přestane platit.

Hypotéka po rozvodu zůstane na jednom z vás

Pokud nejste bezdětný pár, pak je tato situace nejčastější: splácení hypotéky i nemovitost připadne jednomu z rozvedených. V tomto případě je třeba bance předložit žádost o vyvázání spoludlužníka, podklady vyžadované v souvislosti s prokazováním příjmů všech osob, které zůstanou v úvěrovém vztahu, dohodu o vypořádání společného jmění manželů a další doklady (pokud dochází k převodu nemovitosti).

Pokud banka žádost o vyvázání spoludlužníka odsouhlasí, bude hypotéka převedena na jednoho z vás. Pokud vaši žádost banka zamítne, můžete požádat o pomoc jakoukoliv osobu, která bude ochotna stát se dalším spoludlužníkem (a která prokáže dostatečnou bonitu).

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Po rozvodu nemovitost vyplatíte hypotékou

Jeden z vás si nemovitost ponechá a pomocí hypotéky vyplatí toho druhého. Pro vyřízení hypotéky po rozvodu je pak nutné, abyste měli vypracovanou dohodu o vypořádání zaniklého společného jmění manželů (SJM).

Po rozvodu nemovitost prodáte

Tuto možnost využívají zejména páry, které nemusí řešit, kde po rozvodu bydlet s dětmi. Prodej bytu či domu zatíženého hypotékou není problém. Nový majitel uhradí domluvenou cenu, takže z prodeje nemovitosti uhradíte zbytek hypotéky, a pokud něco zbude, částku si rozdělíte. V tomto případě musíte počítat s tím, že vám banka pravděpodobně naúčtuje poplatek za předčasné splacení.

Kolik času zbývá po rozvodu na řešení hypotéky?

Naši zákonodárci si uvědomují že rozvod není nikdy snadná situace, a proto vám zákon nabízí poměrně dost času – od pravomocného rozvodu máte na vyřešení hypotéky 3 roky času. Pokud k vyřešení situace v této lhůtě nedojde a stále nejste schopni se domluvit, můžete o pomoc požádat soud. Pokud ale k jakékoliv dohodě nedojde, podle zákona se považuje majetek za rozdělený na dvě poloviny. To se týká nejen majetku, ale samozřejmě i vzniklých závazků a pohledávek.

Rozvod, hypotéka a nový vztah

Pokud po rozvodu vstoupíte znovu do svazku manželského, budete chtít hypotéku přefinancovat a nemáte rozdělené nebo zúžené SJM, do smluvního vztahu podle zákona vstupuje nový partner.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *