Společný život nemusí být jen pohádkový. Život přináší mnohá překvapení a situace se může změnit. Pohádka skončila, vy se rozvádíte a máte na krku hypotéku. Co teď?
Čeká vás dohadování o střechu nad hlavou?
Pokud jste si bydlení jako manželé pořídili na hypotéku, mohou nastat jisté potíže, ale pokud máte dostatek informací, hypotéka po rozvodu nemusí být problém. V podstatě máte několik možností.
Hypotéku po rozvodu platíte společně dál
V této situaci se stačí domluvit, v jakém poměru budete splátky hypotéky společně hradit, kdo bude v nemovitosti dál bydlet, a kdo se odstěhuje. V podstatě se nic nemění, snad jediné riziko spočívá v tom, že jeden z manželů časem přestane platit.
Hypotéka po rozvodu zůstane na jednom z vás
Pokud nejste bezdětný pár, pak je tato situace nejčastější: splácení hypotéky i nemovitost připadne jednomu z rozvedených. V tomto případě je třeba bance předložit žádost o vyvázání spoludlužníka, podklady vyžadované v souvislosti s prokazováním příjmů všech osob, které zůstanou v úvěrovém vztahu, dohodu o vypořádání společného jmění manželů a další doklady (pokud dochází k převodu nemovitosti).
Pokud banka žádost o vyvázání spoludlužníka odsouhlasí, bude hypotéka převedena na jednoho z vás. Pokud vaši žádost banka zamítne, můžete požádat o pomoc jakoukoliv osobu, která bude ochotna stát se dalším spoludlužníkem (a která prokáže dostatečnou bonitu).
Po rozvodu nemovitost vyplatíte hypotékou
Jeden z vás si nemovitost ponechá a pomocí hypotéky vyplatí toho druhého. Pro vyřízení hypotéky po rozvodu je pak nutné, abyste měli vypracovanou dohodu o vypořádání zaniklého společného jmění manželů (SJM).
Po rozvodu nemovitost prodáte
Tuto možnost využívají zejména páry, které nemusí řešit, kde po rozvodu bydlet s dětmi. Prodej bytu či domu zatíženého hypotékou není problém. Nový majitel uhradí domluvenou cenu, takže z prodeje nemovitosti uhradíte zbytek hypotéky, a pokud něco zbude, částku si rozdělíte. V tomto případě musíte počítat s tím, že vám banka pravděpodobně naúčtuje poplatek za předčasné splacení.
Kolik času zbývá po rozvodu na řešení hypotéky?
Naši zákonodárci si uvědomují že rozvod není nikdy snadná situace, a proto vám zákon nabízí poměrně dost času – od pravomocného rozvodu máte na vyřešení hypotéky 3 roky času. Pokud k vyřešení situace v této lhůtě nedojde a stále nejste schopni se domluvit, můžete o pomoc požádat soud. Pokud ale k jakékoliv dohodě nedojde, podle zákona se považuje majetek za rozdělený na dvě poloviny. To se týká nejen majetku, ale samozřejmě i vzniklých závazků a pohledávek.
Rozvod, hypotéka a nový vztah
Pokud po rozvodu vstoupíte znovu do svazku manželského, budete chtít hypotéku přefinancovat a nemáte rozdělené nebo zúžené SJM, do smluvního vztahu podle zákona vstupuje nový partner.
Další články z rubriky
- Výpočet splátek hypotéky
- Nejlepší hypotéka na trhu
- Pojištění schopnosti splácet hypotéku
- Bankovní hypotéka bez registru
- Hypotéka na rekonstrukci
- Žádost o hypotéku
- Prodej bytu s hypotékou
- Zprostředkování hypoték
- Hypotéka pro mladé
- Rozvod a hypotéka
- Hypotéka bez poplatku
- Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky
- Dostanu hypotéku?
- Floatová hypotéka
- Srovnání, porovnání hypotečních úvěrů
- Další články z rubriky 'Hypoteční úvěr' »