Pokud si bereme hypoteční úvěr, tak si to musíme pořádně promyslet. V článku se dozvíte jak postupovat pokud si chcete vzít hypoteční úvěr.

Hypotéka na vlastní bydlení

Hypotéka je v České republice opravdu hodně rozšířená. Většina lidí si totiž dnes nemá šanci našetřit na koupi nemovitosti a tak raději volí hypotéku. Mohou bydlet ihned ve vlastním a pak to postupně několik desítek let splácejí. Pro hodně lidí je hypotéka jediným prostředkem jak se dostat k vlastnímu bydlení.

Finanční rozpočet před tím než si vezmeme hypotéku

Před tím, než si vezmeme hypotéku by jsme si měly sestavit náš současný finanční rozpočet. Vemte si tedy list papíru a propisku nebo si to piště do excelu. Na jednu stranu papíru budete psát vaše měsíční příjmů. Pište je pěkně po položkách. Na druhou stranu pak přijdou vaše měsíční výdaje, opět je třeba psát po jednotlivých položkách. Počítejte však s tím, že u výdajů je k tomu potřeba delší sledování. Až budete mít hotové příjmy a výdaje, tak od příjmů odečtete výdaje a hned vidíte kolik vám zbývá. Pokud si chcete vzít hypotéku, tak byc vám mělo určitě výrazně přebývat. Podle tohoto přebytku můžete také dobře odvodit, jak velkou měsíční splátku hypotéky si můžete dovolit pravidelně splácet.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Vybíráme u koho si vezmeme hypotéku

Dalé se třeba si najít hypoteční banku u které si hypotéku vezmeme. Měly by jsme prostě udělat takové malé výběrové řízení na poskytnutí hypotéky. Omrkněte tedy stránky všech hypotečních bank a podívejte se jaké nabízejí podmínky. Vyberte si ty nejlepší a pak zkuste o podmínkách hypotéky s hypoteční bankou dále smlouvat. Určitě se zkuste dostat na lepší podmínky, často to tak opravdu jde.

Jak dlouhou fixaci hypotéky ?

Budete muset také zvolit délku fixace hypotéky. Většina lidí v Česku volí délku fixace buď 1 rok, 3 roky nebo 5 let. Určitě je dobré si hypotéku alespoň na 3 roky zafixovat, ať máte pro začátek jistotu. Po skončení fixace můžete hypotéku vždy bez poplatků doplatit. I podle toho by se pak měla vybírat samotná délka fixace vaší hypotéky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *