Zkratku RPSN zřejmě znáte. Představuje jednoduchý způsob, jak porovnat úvěry i s jejich náklady. Těchto faktorů existuje více, ale pro rychlou orientaci úplně postačí. U běžných úvěrů a půjček se uvádět musí.

RPSN je roční procentní sazba nákladů a tento údaj udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Hledejte RPSN, tento údaj je povinný

Zákon nás spotřebitele začal od roku 2002 chránit, neboť situace s úroky byla na českém finančním trhu natolik neúnosná, že běžný člověk v podstatě neměl šanci zjistit, jaký je skutečný celkový úrok úvěru (nebo jiného typu půjčky). U hypoték to může být trochu problém i nadále, ale pokud si prohlížíte marketingové materiály poskytovatele úvěru nebo již máte smlouvu uzavřenou, hledejte údaj RPSN. Platí totiž, že poskytovatel spotřebitelského úvěru je v Česku od 1. ledna 2002 ze zákona povinen uvádět u své nabídky i RPSN (tato povinnost je částečně omezena, RPSN se nemusí uvádět např. u úvěrů nižších než 5000 Kč nebo vyšších než 1 880 000 Kč, u hypoték atd.).

V nabídce věřitelů a ve smluvních podmínkách údaj RPSN obvykle naleznete někde schovaný co nejmenšími písmenky, neboť toto číslo mnohdy nebývá důvodem k chlubení. Pokud zjistíte, že poskytovatel tuto povinnost nesplnil, vězte: úvěr bude automaticky úročen diskontní sazbou ČNB (což pro vás bud zřejmě výrazně výhodnější).

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

RPSN u hypoték

Hodnota RPSN je při výběru hypotečního úvěru nebo během úvahy o fixaci velmi důležitá. Každá banka si účtuje za svoje služby nějaké poplatky a úroková sazba je v konečném důsledku oproti marketingové nabídce poněkud zkreslená. V praxi tedy roční procentní sazba RPSN vyjadřuje celkové náklady, které pro splácení úvěru vynaložíte, tzn. například poplatky za vedení účtu, za uzavření smlouvy, poplatky za převody peněžních prostředků, pojištění schopnosti splácet, poplatky za pojištění nemovitosti, případně náklady na životní pojištění. Je škoda, že banky mají povinnost uvádět sazbu RPSN zatím jen u spotřebitelských úvěrů, ale určitě naleznete solidní nabídky na hypotéky, kde se banka za RPSN nemusí stydět.

Využití RPSN pro srovnání úvěrů

Pokud ve smlouvě RPSN není uvedeno, samozřejmě je možné jej vypočítat. Tento výpočet ale není vůbec jednoduchý, a proto se raděj podívejte na jinou nabídku nebo si RPSN nechte vypočítat odborníkem. V každém případě je třeba mít na mysli, že RPSN sice zahrnuje veškeré náklady na úvěr, ale platí pouze v případě splnění podmínek smlouvy. To znamená, že RPSN nezahrnuje případné sankce za pozdní splácení apod. Při porovnávání úvěrů se tedy zajímejte také o výši pokut.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *