Uzavřeli jste si hypotéku před mnoha lety a současné nízké úroky vám nedají spát? Máte pocit, že v současné době můžete využít lepší podmínky pro splácení současného hypotečního úvěru? Pak nastal ten správný čas na změnu a hypotéku můžete refinancovat. Refinancování hypotečního úvěru je výhodné za určitých podmínek.

Co je refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky znamená, že svoji současnou hypotéku jednorázově doplatíte pomocí nové hypotéky, kterou uzavřete za výhodnějších podmínek. Obvykle se tak děje na konci fixačního období, kdy vám banka může nabídnout úrokovou sazbu v takové výši, že dokážete najít jiné řešení – refinancování hypotečního úvěru s nižším úrokem. Nebo si u nové hypotéky můžete dojednat nižší měsíční splátky, a to rozložením na delší časové období. V drtivé většině jde při refinancování hypotečního úvěru o přechod k jiné bance. Tzv. interní refinancování (tzn. v rámci banky) je výjimečné a většina bank jej ani neumožňuje.

Kdy o refinancování hypotéky uvažovat?

Je třeba si uvědomit, že splatit stávající hypotéku se vyplatí obvykle jen na konci fixačního období, kdy banka garantuje určitou výši úrokové sazby. Dále počítejte s tím, že celý proces přechodu na novou hypotéku nebude vyřízen hned, proto o refinancování hypotečního úvěru je dobré začít uvažovat včas, ideálně několik měsíců před koncem fixačního období. Banka by vás měla informovat o nové úrokové sazbě v předstihu (obvykle nejpozději 4 týdny před koncem fixace), ale spolehnout se na to nelze. Pokud již není dostatek času, můžete se obrátit na zkušeného hypotečního specialistu, který celý proces refinancování může zvládnout i v období jednoho týdne.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Refinancování hypotečního úvěru v období fixace

Pokud u konkurence naleznete výrazný rozdíl v měsíční splátce, vězte, že refinancovat hypotéku můžete kdykoli, třeba i uprostřed období fixace. Ale je třeba si uvědomit, že v takovém případě budete bance platit sankční poplatek, a ten nemusí být malý – obvykle se jedná o 10 % z předčasně splacené částky. To znamená, že se vám refinancování v období fixace hypotečního úvěru nevyplatí, a jeho výše vypočítanou úsporu převýší. Navíc ani banky samotné klienty v tomto období nijak nelanaří.

Kdy se refinancování hypotečního úvěru skutečně vyplatí?

Stačí trochu počítat. Samozřejmě vás zajímá úspora na splátkách ze zbývající dlužné částky hypotečního úvěru (například je rozdíl, pokud dlužíte už jen 0,5 mil nebo třeba 2 mil.), ale samotné číslo, které představuje úspory, vás nesmí zaslepit. K reálné úspoře dojdete po korekcích, které představují poplatky za vedení účtu u nové banky, poplatek za zpracování úvěru nebo například poplatek za nový odhad nemovitosti a za vklad nové smlouvy do katastru. Pokud i vám i tak vyšla úspora, refinancování hypotečního úvěru se vám opravdu vyplatí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *