Podílové spoluvlastnictví je podobným právním institutem jako společné jmění manželů. Na rozdíl od něj ale nemusí vzniknout pouze mezi manželi.

Podílové spoluvlastnictví nemovitosti

Podílové spoluvlastnictví je stav, kdy například jednu nemovitost (ale nemusí jít pouze o nemovitost) vlastní hned několik spoluvlastníků, přičemž tato nemovitost není fakticky rozdělena. Často se to týká například činžovního domu, který vlastní několik vlastníků současně. A protože tento dům mezi ně není nijak konkrétně rozdělený, logicky mezi spoluvlastníky dochází velmi často ke sporům, zejména v případě, že je nutné do domu investovat. Tato situace platí i v případě rodinného domu, kde rovněž není jasné, která místnost fyzicky vlastně jakému vlastníkovi patří. Podílové spoluvlastnictví pouze vyjadřuje, jakou měrou se spoluvlastníci budou podílet na právech a povinnostech, které se dané nemovitosti týkají.

Vystěhování rozhodnutím většinového vlastníka

Menšinový spoluvlastník může mít opravdu smůlu v případě, že se většinový spoluvlastník (patří mu podíl více než 50%) rozhodne, že ho v bytě či domě již nechce. Tento menšinový vlastník sice nepřijde o svůj podíl na nemovitosti, ale bude nucen se vystěhovat. A pokud tak neučiní, většinový spoluvlastník si může své právo vymoci soudní cestou.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Ukončení podílového spoluvlastnictví

Z toho vyplývá, že forma podílového spoluvlastnictví často přináší mnoho potíží. Problém je v tom, že podíly ve spoluvlastnictví nemovitosti nejsou stejné, a proto se majitelé menšinových podílů mohou snadno dostat do nevýhodné situace, kdy musí čelit (často účelovým) rozhodnutím většiny, nebo nejsou schopni se na ničem dohodnout. Pak je asi nejlepším řešením podílové vlastnictví zrušit nebo prodat.

Prodej spoluvlastnického podílu

Spoluvlastník může svůj podíl prodat, kdy se ale podílové spoluvlastnictví neruší, jen se prodávajícího spoluvlastníka už netýká. Při prodeji platí, že pokud chce některý ze spoluvlastníků svůj podíl převést, musí jej nejdříve nabídnout ostatním spoluvlastníkům a učinit tak písemně. Jedinou výjimku tvoří převod podílu na osobu blízkou (v přímé řadě).

Zrušení podílového spoluvlastnictví

Další specifikum představuje zrušení podílové spoluvlastnictví, což lze podle občanského zákoníku učinit následovně:

Dohoda spoluvlastníků

Dohoda bývá obvykle nejrychlejší a také nejméně finančně náročné řešení celé záležitosti. Dohoda spoluvlastníků představuje způsob, který je občanským zákoníkem preferován.

Rozhodnutí soudu

Pokud není dohoda možná, přichází na řadu rozhodování soudem, kdy se řeší rozdělení nemovitosti (nebo dotčené věci) přikázáním jednomu (nebo více spoluvlastníkům), nebo jejím prodejem třetí osobě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *