List vlastnictví využijete zejména při koupi nemovitosti, pozemku, v procesu vyřizování hypotéky atd. Nahlédnutím do listu vlastnictví se dozvíte, kde je aktuálním majitelem nemovitosti nebo pozemku a další důležité informace.

List vlastnictví k nahlédnutí online

List vlastnictví, což je v podstatě výpis z katastru nemovitostí, je po právní formě veřejnou listinou, aktuální k datu vytištění (ověření výpisu). Tento výpis získáte na počkání na katastrálním úřadě nebo také na pobočkách Czech POINT. Pokud chcete ale pouze do listu vlastnictví (do katastru nemovitostí) nahlédnout, vězte že list vlastnictví k nahlédnutí je online a zdarma.

List vlastnictví online

http://nahlizenidokn.cuzk.cz – stránky Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Stačí zadat například obec a adresu nemovitosti, systém vás povede.

http://www.vypis-z-katastru.cz – na této adrese naleznete podrobnější výpisy z katastru nemovitostí, které jsou ovšem hrazené.

Po vyhledání nemovitosti se nezobrazí kompletní výpis z katastru nemovitostí, ale zjednodušený náhled, který obsahuje číslo listu vlastnictví, typ budovy nebo pozemku, způsob využití, případný druh ochrany.

K čemu list vlastnictví slouží

List vlastnictví je dokument, který obsahuje údaje týkající se nemovitostí či pozemků, a základní informace o jejich vlastnících. Pokud se jedná o spoluvlastnictví, pak jsou zde uvedeny i jednotlivé podíly. V listu vlastnictví mohou být zapsána také věcná břemena, omezení vlastnických práv, nabývací tituly, zástavy nemovitostí a veškeré další údaje evidované u těchto nemovitostí.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

List vlastnictví prodávajícího by si měl kupující řádně prostudovat už před samotným převodem nemovitosti. Navštívit místně příslušný katastrální úřad a věnovat listu vlastnictví trochu času se určitě vyplatí, lze zde totiž odhalit další možné problémy, které by jej při nákupu nemovitosti čekali. Je proto dobré znát, že katastr nemovitostí je ze zákona veřejně přístupný pro každého, nejen pouze pro vlastníka, a každý zde má možnost (za přítomnosti pracovníka katastrálního úřadu) nahlížet a pořizovat si opisy pro svoji potřebu.

Nahlížení do katastru nemovitostí

Proč do katastru nemovitostí či listu vlastnictví nahlížet? Nahlížení do katastru nemovitostí umožňuje získávat některé vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, budov a jednotek (bytů , nebytových prostor). Katastr nemovitostí musí navštívit každý, kdo kupuje nemovitost, nebo každý, kdo si sjednává hypotéku. Katastr nemovitostí obsahuje nejen důležité informace o tom, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti, a lze zde vyčíst také aktuální stavy probíhajících řízení.

Pokud nahlédnete do katastru nemovitostí, objevíte zde i čísla listu vlastnictví, na kterém jsou nemovitosti zapsány, nebo čísla listů vlastnictví, která přísluší ke každé bytové jednotce. Samotné listy vlastnictví ani katastrální mapy však na těchto stránkách prohlížet není možné.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *