Mezi další výrazy, které patří do oblasti financování, úvěry, hypotéky a půjčky, je termín domicilace. Podívejte se, co domicilace znamená a zvyšte svoji finanční gramotnost.

Co je domicilace

Domicilace je situace, kdy jsou příjmy klienta převáděny na účet banky, která mu úvěr poskytuje, přičemž u některých bank platí, že v případě domicilace klient může získat výhodnější úrokovou sazbu poskytnutého úvěru. Domicilace tedy znamená, že banka poskytující úvěr bude současně domovskou bankou klienta. Jinými slovy: výplaty (příjmy) klienta budou chodit na účet v domovské bance.

Domicilace a individuální úroková sazba

V praxi se tak může stát, že banka nabízející hypoteční úvěry vyhlásí akci, kdy vám jako žadateli poskytne individuální úrokovou sazbu. Ta může být oproti standardně nabízené úrokové sazbě výrazně snížena. Jedním dechem je ale nutné dodat, že pro nabídku konkrétní výše úrokové sazby bude třeba souhlasit s dalšími podmínkami. Jednak bude záležet na typu úvěru (zejména se to týká výše zajištění nemovitosti), a v této nabídce určitě bude dána délka fixace úrokové sazby. Další podmínkou bude například uzavření rizikového životního pojištění nebo pojištění nemovitosti a samozřejmě domicilace plateb u konkrétní banky.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Povinnost založení běžného účtu u banky při hypotéce se může vyplatit

O co bance v případě domicilace jde? Je to prosté: banka se snaží o to, aby získávala další zdroje příjmů, které tvoří právě například výplaty klientů. A navíc, v případě problémů se splácením úvěru má banka lepší přehled a lepší manipulační schopnosti. Přesvědčit klienty jiné banky, aby si založili účet jinde není vždy jednoduché (v této oblasti jsme poměrně konzervativní národ). Proto zvýhodnění úrokové sazby úvěru u domicilace může představovat celkem slušné lákadlo.

Povinnost založení běžného účtu u banky poskytující hypoteční úvěr je tedy vyvážena zvýhodněním úrokové sazby, například o 0,3%. A protože se může jednat vzhledem k výši úroku o zajímavou částku, klient na domicilaci vlastně rád a ochotně přistoupí. Je zajímavé, že v případě, že kdy už sice klient této banky je (má u ní zřízený účet, ale nechodí mu na něj výplaty), může získat slevu na úrocích například pouze 0,1%. K domicilaci pak vlastně chybí pouze krůček.

Určitě se vyplatí počítat

Ještě dříve, než se nabídkou na nižší úrokovou sazbu necháte nalákat, a na domicilaci přistoupíte, zkuste trochu počítat. Je třeba si uvědomit, že budete muset učinit spousty kroků, jako je převedení účtů, příkazů a plateb, v zaměstnání si zařídit změnu v zasílání výplat apod. Také je dobré vědět, jaké poplatky za běžné úkony související se správou běžného účtu nová banka vybírá. Je sice hezké, aby se banka stala domovskou bankou s lepším úrokem hypotéky, ale zjištění, že za vedení a správu účtu ve finále zaplatíme mnohem více, může být překvapením.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *