Hledáte hypotéku? Pak jste tady správně. Připravily jsem pro vás článek o hledání hypotéky. Dozvíte se co zvážit ještě před tím, než si vezmete nějakou hypotéku. Přece jen hypotéka je velký životní závazek.

Vzít si hypotéku je velké životní rozhodnutí

Hypotéku často musíme splácet destíky let, takže nám to může dosti ovlivnit život. Proto není rozhodnutí jestli si vzít hypotéku úplně jednoduché. V dnešní době je však velmi těžké našetřit si na první vlastní bydlení. Většina lidí by musela šetřit hodně dlouho a tak raději volí hypotéku. Kdy budou vlastní bydlení raději postupně splácet, ale už budou mít vlastní bydlení. Stále je však třeba myslet na to, že hypotéka je velký životní závazek. A vezme vám kus vaší osobní svobody.

Spočítejte si jak velkou měsíční splátku si můžete dovolit splácet

Před tím, než vůbec začnete hledat hypotéku by jste si měly pořádně spočítat, jak na tom vlastně v současné době finanční jste. Musíte si udělat takovou osobní či rodinnou analýzu vašich peněz. Můžete si jí udělat na PC nebo přímo na papír. Na jednu stranu sepíšete všechny vaše měsíční příjmy. Může to být třeba zaměstnaní manžel, zaměstnání manželka, úroky z vkladů, pronájem orné půdy atd. Všechny příjmy je nutné rozpočítat na jeden měsíc. Sepsat si takto své příjmy bývá docela jednoduché. Složitější to bývá obvykle u výdajů. To bude potřeba alespoň měsíční sledování, začněte výdaje sledovat hned od prvního v měsíci. Pak si pěkně po položkách rozepiště vaše jednotlivé měsíční výdaje. Může to být třeba jídlo, doprava, kosmetika, kultura, zábava, splátky, děti, auta atd. Roční výdaje opět přepočítejte na jednotlivé měsíce. Na závěr od měsíčních příjmů odečtěte měsíční výdaje a hned vidíte, jak na tom jste v měsíční bilanci. Mělo by vám výrazně zbývat. Podle toho, pak můžete určitě jak vysokou splátku hypotéky si můžete dovolit pravidelně splácet.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Délka fixace hypotéky

Měly by jste se také rozhodnot na jak dlouhou dobu budete chtít hypotéku zafixovat. V dnešní době je nejvíce běžná fixace hypotéky na 3 roky nebo na 5 let. Po dobu fixace máte zafixovanou úrokovou sazbu u hypoteční banky a tato úroková sazba se tedy během fixace změnit. Úroková sazba se může změnit až po skončení fixace. Po skončení fixace můžete také hypotéku bez sankcí hypoteční bance doplatit.

Jak hledat nejvýhodnější a nejlevnější hypotéku ?

Dnes je výhodou, že existují různé webové hypoteční porovnávače, kde zadáte vstupní parametry hypotéky a pak se vám srovnají jednotlivé hypotéky od jednotlivých hypotečních bank. Případně si můžete také fyzicky oběhnout jednotlivé kamenné pobočky hypotečních bank. Vždy by jste také neměly zapomínat na to, že o podmínkách můžete smlouvat.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *