Zřejmě víte, že pojem degresivní znamená klesající. Víte ale, co znamená degresivní splácení hypotečního úvěru? Podívejte se, jak je také možné nastavit splátkový kalendář a zjistíte, že degresivní splácení hypotéky jistě vhodný námět k zamyšlení.

Co je degresivní splácení hypotéky

Na výběr máte ze čtyř druhů splácení: anuitní, progresivní, hypotéka s odloženou splátkou jistiny a degresivní splácení. V první řadě je nutno říci, že degresivní splácení hypotéky se tváří na první pohled velice hezky. Obvykle nabízí příjemně nízký úrok, ale co se skrývá pod hezkou slupkou?

Degresivní způsob splácení hypotéky představuje způsob, kde se hypotéka splácí nejprve ve vyšších částkách než u běžného anuitního způsobu, a postupně tato měsíční částka klesá. Po dobu jednoho roku zůstává splátka stejná, a pak se snižuje o pevně stanovený koeficient V principu se tedy jedná o pravý opak progresivního způsobu splácení.

Degresivní splácení je také někdy nabízeno u hypotéky s plovoucí (floatingovou) sazbou, kdy je v marketingové kampani obvykle zdůrazňována velice nízká úroková sazba. Degresivní splácení lze také obvykle použít pro hypotéky do 100 % a do 85 %, pro hypotéky na družstevní bydlení, ale není výjimkou že jej naleznete u hypotéky bez poplatku nebo u hypotéky bez doložení příjmu.

Chcete se dozvědět, jaké jsou aktuální úroky u jednotlivých bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Přináší degresivní způsob splácení hypotéky výhody?

Máte možnost zvolit si výši degresivní splátky. Můžete si například určit, že zpočátku budete splácet třeba až dvojnásobnou částku, než která by vycházela u běžné anuitní splátky. Výhodou je, že o kolik více budete platit, o tolik rychleji budete umořovat nesplacenou jistinu. Postupem času bude měsíční splátka klesat a váš finanční rozpočet bude zatěžován stále méně.

Degresivní splácení v praxi

Degresivní splácení je vhodné pro klienty, kteří mají nějaký finanční plán a ví, že konci splatnosti hypotéky, kdy měsíční splátka klesá k minimu, budou chtít použít svoje finanční prostředky jiným způsobem. Pokud si ale velice pečlivě spočteme skutečné měsíční částky po celou dobu splácení, můžeme přijít i na to, že při degresivní splácení vynaložíme ještě víc, než při anuitním způsobu (samozřejmě při stejné úrokové sazbě hypotéky). Je třeba dobře počítat…

Pro koho je degresivní splácení vhodné?

Přestože může degresivní splácení přinést jisté navýšení splátek, může být vhodné pro klienty, kteří plánují a rozumně uvažují o tom, co se může v průběhu času stát. Degresivní splácení si obvykle vybírají mladí lidé, kteří plánují, že si v průběhu splácení hypotéky založí rodinu a počítají s tím, že budou své peníze potřebovat pro chod rodiny. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří cítí, že jejich současný vysoký příjem nebude „navěky“, což se týká např. top manažerů nebo lidí na vrcholu kariéry.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *